Czytamy dzieciom (i młodzieży)

czytaniewitraz

We wtorki o 9.30 w Foyer Za Witrażem aktorzy Teatru Muzycznego Capitol czytają na głos dobrą literaturę dla dzieci i młodzieży.
W sierpniu będziemy czytać przedszkolakom:

8 sierpnia Mikołaj Woubishet poczyta Elmera – słonia w kratkę Davida McKee,
22 sierpnia Agata Obłąkowska-Woubishet poczyta Pobawimy się? Pii Lindenbaum i
Głupiutkiego pieska Adama Stowera,
29 sierpnia Magdalena Śniadecka poczyta opowiadania: Franklin uczy się współpracy i Franklin mały chwalipięta Paulette Bourgeois oraz Tupcio Chrupcio. Przedszkolak na medal Elizy Piotrowskiej.

REZERWACJA i dodatkowe informacje: Agnieszka Helman-Płońska, a.helman-plonska@teatr-capitol.pl tel. 71 789 04 51 lub 71 789 04 52

PARTNEREM CZYTANIA NA DYWANIE JEST MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA WE WROCŁAWIU, która dokonuje wyboru i użyczenia książek.

logo MBP


NA ZDJĘCIU: BŁAŻEJ WÓJCIK CZYTA DZIECIOM (I RODZICOM) W FOYER ZA WITRAŻEM, DZIEŃ DZIECKA 2015 / FOTO TEATR MUZYCZNY CAPITOL


A CO CZYTALIŚMY WCZEŚNIEJ?

20 czerwca Ewa Szlempo czytała Dentystę w paszczy krokodyla i inne historie z Doliny Bagiennej Trawy Pawła Wakuły
13 czerwca Elżbieta Kłosińska czytała Rutkę Joanny Fabickiej
6 czerwca Mikołaj Woubishet czytał przedszkolakom Jak kózka uczyła się pływać Nele Moost i Nie chcę być duży Guido van Genechtena
23 maja Bogna Woźniak-Joostberens czytała  Chłopca z Lampedusy Rafała Witka
30 maja Helena Sujecka czytała Królewnę z wieży Przemysława Wechterowicza
16 maja Małgorzata Fijałkowska czytała Pobawimy się? Pii Lindenbaum i Głupiutkiego pieska Adama Stowera
9 maja Mikołaj Woubishet czytał Elmera – słonia w kratkę Davida McKee
25 kwietnia Maciej Maciejewski czytał Tatę Toona Tellegena
18 kwietnia Marta Dzwonkowska czytała Guziczek. Historie nie byle jakie Katarzyny Zychli
11 kwietnia Justyna Szafran czytała Tonję z Glimmerdalen Marii Parr
4 kwietnia Adrian Kąca czytał Baśnie dla dzieci i dorosłych Beaty Pawlikowskiej
21 marca Marek Kocot czytał Wiktorio, I love you Mai Hjertzell
14 marca Agnieszka Oryńska-Lesicka czytała 8+2 i pierwsze święta  Anne-Cath Vestly
7 marca Elżbieta Kłosińska czytała Baśnie dla dzieci i dorosłych Beaty Pawlikowskiej
28 lutego Konrad Imiela czytał Nusię i wilkiFilipa i mamę, która zapomniała Pii Lindenbaum
21 lutego Piotr Gawron-Jedlikowski czytał Elmera i tęczę Davida McKee.
14 lutego Mikołaj Woubishet czytał  Rok z kocicą Izabelą Ewy Nowak.
7 lutego Magdalena Śniadecka czytała Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy. Słony deser Agnieszki Stelmaszyk.
31 stycznia Tomasz Leszczyński czytał Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego.
24 stycznia Błażej Wójcik czytał Folwark zwierzęcy George’a Orwella.
17 stycznia Artur Caturian Machiną przez Chiny Łukasza Wierzbickiego
10 stycznia Justyna Antoniak:  Dziennik Pilar. Mała podróżniczka w Amazonii Flavii Lins e Silva
3 stycznia Ewelina Adamska-Porczyk: Rikuś Guido van Genechtena
20 grudnia Artur Bocheński: Podróże z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego
13 grudnia Małgorzata Fijałkowska: BFG: Bardzo Fajny Gigant Roalda Dahla
6 grudnia Bogna Woźniak-Joostberens: Paddington i bożonarodzeniowa niespodzianka Michaela Bonda i Pan Brum obchodzi Boże Narodzenie Daniela Nappa
29 listopada Alicja Kalinowska: Folwark zwierzęcy George’a Orwella
22 listopada Cezi Studniak: Kolor magii Terry’ego Pratchetta
15 listopada – Tomasz Leszczyński: Dziadek do orzechów E.T.A. Hoffmanna
8 listopada – Adrian Kąca: Miś czarodziej Grzegorza Kasdepke i O Wilku, który obchodził urodziny Orianne Lallemand
25 października – Andrzej Gałła: Tajemniczne przygody Kubusia Macieja Orłosia
18 października – Łukasz Wójcik: Legendy i podania dolnośląskie Krzysztofa Kwaśniewskiego
11 października – Błażej Wójcik: Dzienniki gwiazdowe Stanisława Lema
4 października – Elżbieta Kłosińska: Pan Kuleczka. Skrzydła Wojciecha Widłaka
27 września – Marta Dzwonkowska: Piegowate opowiadania Renaty Piątkowskiej
20 września  – Justyna Szafran: Babcia na jabłoni Miry Loebe
13 września – Magdalena Wojnarowska: Doktor Proktor i wielki napad na bank Jo Nesbo
6 września (wtorek) – Mikołaj Woubishet: Burzliwe dzieje Pirata Rabarbara Wojciecha Witkowskiego

W sezonie 2015/16 czytaliśmy

31 sierpnia (środa) – Ola Adamska: Julian i Irena Tuwim dzieciom
Wybór wierszy i opowiadań dwojga znanych i lubianych autorów, wzbogacony wspaniałymi ilustracjami Adama Pękalskiego. Zbiór zawiera najbardziej znane teksty Juliana Tuwima, takie jak Słoń Trąbalski, Ptasie radio, Okulary, Lokomotywa, utwory Ireny Tuwim, w tym Marka Wagarka czy Co okręt wiezie, które na stałe zapisały się w pamięci małych czytelników, oraz fragmenty wspomnień Juliana…

24 sierpnia – Bartosz Picher: Aksamitny królik Margery Williams
W bożonarodzeniowy poranek Chłopiec dostaje wiele prezentów. Wśród nich jest Aksamitny Królik, który w dziecięcym pokoju spotyka wiele innych zabawek. Niestety nie wszystkie z nich są tak przyjazne jak on. Królik nawiązuje jednak znajomość ze starym Zamszowym Koniem, który wie, co to znaczy być PRAWDZIWYM i właśnie to staje się jego największym marzeniem.
Aksamitny Królik to klasyka literatury dziecięcej, ponadczasowa historia o przyjaźni, miłości i wartości uczuć, która wzrusza zarówno dzieci jak i dorosłych. To książka, do której ciągle się wraca, na nowo interpretując zawarte w niej przesłania.

17 sierpnia – Adrian Kąca: Muszla Joanny M. Chmielewskiej
Przyjaźń to wspólne zabawy, wspólne odkrywanie świata, wspólne przeżywanie radości, a czasem też smutku – szczególnie gdy trzeba się rozstać. Czy Mędrzec z Lasu zdoła pomóc Jędrkowi – mały smok bardzo tęskni za swym przyjacielem bocianem Felkiem, który jesienią musiał odlecieć jak wszystkie bociany. Czy ich przyjaźń przetrwa? Czy poradzą sobie z tęsknotą? Joanna M. Chmielewska jak zawsze pisze o tym, co w życiu najważniejsze. Nie tylko dla dzieci.

10 sierpnia –  Agnieszka Oryńska-Lesicka: Hihopter Małgorzaty Musierowicz
– Co mam? Mam sześć lat. Mam rodziców i rower. I mam siostrę w wózku. Czego nie mam? Zębów na dole. Podwórka. I przyjaciela – wylicza jeden z bohaterów Hihoptera. Czytelnicy znajdują tam oprócz niego malutkiego, chudziutkiego Kurczaka, dziewczynkę, co wszystkiego się boi, najładniejszą z całej zerówki Paulinkę, Bijacza, co wszystko bije… słowem znajomych z zerówki. I wcale nietrudno będzie im zdecydować, kto postępuje ładnie, a kto nie.


28 czerwca 2016r. o godz. 10 Błażej Wójcik czytał 4-, 5- i 6-latkom książkę Ifi Ude „Zebra”
„Zebra” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w grupie przez zebrę, która urodziła się na mazurskiej wsi, pośród stada koni. Zebra, odrzucona przez dorastające źrebaki cierpi, a dopiero poprzez swoją odwagę i mądrość zyskuje ich aprobatę.
Przesłanie, płynące z tej książki to pochwała różnorodności i szacunek dla odmiennego wyglądu.
„Zebra” to niosąca wielkie przesłanie mała książka dla dzieci. Pozwala najmłodszym zrozumieć, iż każdy z nas jest inny i nasz urok tkwi właśnie w tej różnorodności. Publikacja uczy tolerancji i oswaja z pojęciem odmienności. Na przykładzie małej zebry dzieciaki dowiadują się, co czuje dziecko odrzucone przez grupę. Książka jest doskonałą nauką empatii, za jej sprawą nasze latorośle mogą wczuć się w sytuację innych. Przesłanie „Zebry” to również szacunek dla odmiennego wyglądu, a dyskusję z dzieckiem można pociągnąć w stronę wyznania (lub też jego braku), narodu, kultury itd.

21 czerwca 2016r. o godz. 10 Jacek Gębura czytał pierwszo- i drugoklasistom „Pippi Pończoszankę” Astrid Lindgren
Pierwszy tom z serii książeczek o Pippi Pończoszance – najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce. Mieszka ona samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i… nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.
Znakomita lektura, do jakiej nie tylko chce się sięgać i nieustannie powracać. Bo przygody Pippi wcale nie kończą się wraz zamknięciem książki. Przeciwnie – dopiero wówczas, wraz z nowym szerszym spojrzeniem na świat, zaczyna się coś naprawdę nowego.

14 czerwca 2016r. o godz. 10 Bogna Woźniak-Joostberens czytała 4-, 5- i 6-latkom książkę „O zebrze, która chciała być w kwiatki” Anny Onichimowskiej
W lesie stworzonym przez dzieci może zdarzyć się wszystko, i wszystko się zdarza. Marcin i Natalka rysują własny świat, w którym drzewa bywają niebieskie, zebry w kwiatki, a lew ma jedynie połowę grzywy. Czy w tej bajkowej krainie wszyscy są szczęśliwi? Może ktoś jest samotny i szuka przyjaciela, ktoś się boi lub chciałby być kimś innym niż jest?

7  czerwca 2016r. o godz. 10 Pola Błasik czytała 5- i 6-latkom książkę „Rycerz na karuzeli” Agnieszki Urbańskiej
Grześ i jego koledzy z podwórka zakładają Bractwo Rycerzy. Odkrywają, że ich sąsiadka, pani Gienia Klopsikiewicz, to najprawdziwsza wróżka, a na poddaszu mieszka czarodziej Patryk Ptak, który robi najpyszniejszą pizzę na świecie. Ale uwaga! Ta książka jest nie tylko dla chłopaków. Każdy rycerz potrzebuje przecież swojej damy. Nawet jeśli nie nosi prawdziwej zbroi, tylko wykonaną własnoręcznie z kartonu i folii aluminiowej. Nie walczy ze smokami, lecz ze śmiecącym wszędzie panem Klocem, a zamiast na rumaku jeździ na rowerze od dziadka lub… plastikowym wielbłądzie znalezionym w piaskownicy, który zamienił się w żywego dromadera! Mądra i pouczająca opowieść o sile dziecięcej wyobraźni i odkrywaniu tego, co naprawdę ważne.

31 maja 2016r. o godz. 10 Elżbieta Kłosińska czytała pierwszoklasistom książkę „Wielkie odkrycia Matyldy i Skloty” Agnieszki Gadzińskiej
Rezolutna 6-letnia dziewczynka ma dobre serce, głowę pełną pomysłów i energię, o jakiej dorośli mogą tylko pomarzyć. Tym razem postanawia spełnić jak najwięcej dobrych uczynków, chce udowodnić, że ma wyobraźnię, a nawet, wspólnie z przyjaciółmi, wpada na pomysł, jak zrobić ze swojej miejscowości kurort turystyczny! Z ośmiu opowiadań mali czytelnicy dowiedzą się m.in. co to relaks, czym kończy się jazda bez wyobraźni i co zrobić, żeby przeżyć najszczęśliwszy dzień w życiu, a także nauczą się, że dobre uczynki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dorośli zaś przekonają się, że dzieciom należy wszystko bardzo dokładnie tłumaczyć, bo wnioski, które wyciągają, często wiodą wprost do katastrofy…

24 maja 2016r. o godz. 10 Marek Kocot czytał pierwszoklasistom książkę „Tato, zbudujmy domek” Markusa Majaluomy
Pan Paweł Różyczko, najwspanialszy tata na świecie, tym razem wrócił z pracy później niż zwykle. Marzył o odpoczynku.
– Jak tu czysto i przestronnie… – pomyślał – ale gdzie są dzieci? I gdzie są wszystkie meble?
Tata mało nie dostał zawału na widok sterty drogocennych antyków i innych domowych sprzętów na samym środku ogrodu.
– To jest nasze wysypisko Bździąg! – zawołały z dumą dzieci: Olaf, Konstanty i Anna Maria.
Wtedy sąsiad, Pan Rurka, wpadł na znakomity pomysł.
który urwisy natychmiast podchwyciły:
– TATO, ZBUDUJMY DOMEK! – krzyknęły z zapałem.
Druga po „Tato, popłyńmy na wyspę!” książka Markusa Majaluomy o Tatusiu i jego trzech pociechach przynosi kolejną porcję przygód, szalonych pomysłów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jeszcze w żadnej książce dorośli nie byli TAK chętni do zabawy, a dzieci TAK pomysłowe i samodzielne.

10 maja 2016r. o godz. 10 Maciej Maciejewski czytał 5- i 6-latkom książkę Barbary Wicher „Lena i Tonio, czyli świat, gdy ma się kilka lat” 
Lena i Tonio to wesołe rodzeństwo, które mieszka z rodzicami w małym domu z ogródkiem. Mają osiołka o imieniu Oset i psa Tymianka. Dzieci nigdy się nie nudzą, bo każdy ich dzień obfituje w przygody, niespodzianki oraz ciekawe odkrycia. Dowiadują się na przykład, jak wspaniałym wynalazkiem jest komputer. Da się w nim zobaczyć wszystko, nawet ciocię Gabrysię, wujka Marka i kuzynkę Majkę. Jak to możliwe? Dlaczego przejażdżka tramwajem jest ogromnym przeżyciem nie tylko dla Leny i Tonia, lecz także dla ich… taty? Co kryje w sobie walizka ukochanej babci Jadzi i co wspólnego z szukaniem skarbów mają urodziny kolegi? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w tej książce.

26 kwietnia 2016r. o godz. 10 Bartosz Picher czytał uczniom III klasy szkoły podstawowej „Opowiadania z kluczem. Polscy pisarze dzieciom”
Każde opowiadanie w tym tomie ma swój zamek. A pęk kluczy jest… w waszych rękach i głowach! Trzeba tylko umiejętnie dopasować jedno do drugiego. Odwagi! Miał ją Sherlock Holmes, Herkules Poirot, czy dziecięcy bohaterowie opisanych tu historii, to i wam jej nie zabraknie!
Gwarantowana satysfakcja i bezcenne doświadczenie, które może się wam przydać jeszcze nie raz.
Opowiadania Pawła Beręsiewicza („Gdzie jest prababcia?”) i Pawła Wakuły („Władca marionetek”)

19 kwietnia 2016r. o godz. 10 Ewa Szlempo czytała uczniom IV-VI klas szkoły podstawowej „Baśnie dla dzieci” Beaty Pawlikowskiej
Mój kot ma na imię Krzysztof Kolumb. Usiadł na moim biurku, błysnął zielonymi oczami i zapytał co wiem o Złotym Ptaku. I tak to się zaczęło.
Proste rzeczy wymagają czasem wielkiej odwagi. Na przykład żyć zgodnie ze swoim sumieniem, nie przejmując się tym, co robią inni. Albo zdecydować się opuścić ciepłe, przytulne schronienie, żeby wyruszyć na poszukiwanie szczęścia. Albo dokonać w swoim życiu ważnej zmiany. Albo choćby żyć uczciwie i zawsze kierować się dobrem – niezależnie od tego ile zła jest dookoła. Każdy musi czasem stanąć przed trudnym wyborem. Tak jak bohaterowie moich baśni – Złoty Ptak, Waleczny Groszek i Indianka o imieniu Leśny Dzwonek.
Każdy ma jedno ważne życie. Czy jesteś chłopcem, dziewczynką, Zielonym Groszkiem, czy Ptakiem – prędzej lub później każdy musi nauczyć się podejmować własne, odważne decyzje. Od nich będzie zależała twoja przyszłość. A czasem też przyszłość świata.

12 kwietnia 2016r. o godz. 10 Mikołaj Woubishet czytał uczniom I klas szkoły podstawowej „Dwie siostry i wiedźmę” Agnieszki Budzicz-Marchlewskiej
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami mieszkała zła wiedźma. Stop! To nie ta bajka! Współcześnie i bardzo blisko nas, w małym lesie niedaleko niewielkiej miejscowości żyje wiedźma. I uwierzcie, nie jest to wiedźma, o jakiej dotychczas słyszeliście. Aby pomóc dwóm siostrom odnaleźć ich zagubionego psa, przeprowadza je przez las pełen tajemniczych stworzeń. Tylko czy utopiec wskaże im właściwy trop? Czy błędniki sprowadzą je na błędny szlak? I dlaczego bożątko, opiekuńczy duszek zamieszkujący dom Patrycji i Dominiki, ukrywa obrożę Miłka? Wejdźcie do świata słowiańskich bóstw, które od wieków żyją obok nas. W końcu postanowiły się ujawnić… Rewelacyjna powieść dla dzieci!

5 kwietnia 2016r. o godz. 10 Marta Dzwonkowska czytała 5- i 6-latkom „Pana Kuleczkę. Skrzydła” Wojciecha Widłaka
Pogodne i ciepłe opowiadania, w których tytułowy Pan Kuleczka opiekuje się trójką niezwykłych przyjaciół, od samego początku podbiły serca dzieci i ich rodziców.
Niesforna, rozbrykana kaczka Katastrofa, flegmatyczny i refleksyjny pies Pypeć i wyjątkowo małomówna mucha Bzyk-Bzyk to sympatyczna gromadka przeżywająca codzienne niecodzienne przygody. Każdy dzień w życiu bohaterów przynosi nowe, ciekawe wydarzenia, a dzięki cierpliwemu i pomysłowemu Panu Kuleczce jego podopieczni potrafią docenić i cieszyć się z najmniejszych i – zdałoby się najmniej znaczących – drobiazgów. Seria książek Pan Kuleczka znajduje się na Złotej Liście książek polecanych do czytania przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

29 marca 2016r. o godz. 10 Adrian Kąca czyta 5- i 6-latkom „O wilku, który obchodził urodziny” Orianne Lallemand
Wilk chce urządzić przyjęcie z okazji swoich urodzin. Jednak jego przyjaciele nie są tym zachwyceni. Rozzłoszczony Wilk odchodzi dąsać się do lasu. Wtedy wszystko zaczyna się komplikować… Przez co przejdzie Wilk zanim urodzinowy bankiet dojdzie do skutku? Zainicjuje loty załogowe na Marsa (przy okazji udowadniając, że teleportacja to nie mrzonki). Przebrnie przez nietknięte wilczą stopą zarośla nowogwinejskiej dżungli. Stoczy zapierający dech w piersiach bój z pytonem, mistrzem Oceanii w zapasach. Użyje maczety, wykąpie się, zdrzemnie, przekąsi co nieco… To opowieść o tym, że bez przyjaciół życie byłoby bardzo smutne i trudne. Że przyjaciele są nam niezbędni, byśmy mogli być szczęśliwi.

22 marca 2016r. o godz. 10 Piotr Bondyra czyta uczniom I klasy szkoły podstawowej „Pierwszaki z kosmosu” Rafała Witka
To szalona opowieść o dzieciakach, które rozpoczynają naukę w pierwszej klasie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby do ich klasy pierwszego września nie dołączyło rodzieństwo… kosmitów. Nikt się temu specjalnie nie dziwi. Dzieciaki przybyły na Ziemię, bo na ich planecie zamknięto ostatnią szkołę, a uczyć się przecież gdzieś trzeba! Titi i Toto rozpoczynają zatem naukę w klasie Poli. Sympatyczna sześciolatka opowie nam o ich zwyczajach, a także o tym, co dzieje się w szkole, a uczyni to na swój oryginalny sposób, zaczynając każdą wypowiedź od „wiecie co?”

15 marca 2016r. o godz. 10 Michał Zborowski czytał uczniom I i II klas szkoły podstawowej „Kosmicznych odkrywców. Frania i jego babcię” Grażyny Bąkiewicz
Pewnego dnia ktoś musiał zostać w domu z babcią. Wszyscy pracowali i tylko Franio miał czas.
– Co będziemy robić? – spytała babcia.
– Zbuduję kosmiczny żaglowiec – powiedział Franio. – Zostanę piratem i wyruszę na poszukiwanie nieznanych światów.
– To doskonały pomysł. Tylko się nie zgub, bo nie umiałabym cię znaleźć w tym całym kosmosie.
– A może, babciu, polecisz ze mną?
Babcia nie mogła uwierzyć własnemu szczęściu…
Niesamowita opowieść o dzielnym chłopcu i jego niezwykłej babci. Książka nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

8 marca 2016r. o godz. 10 Elżbieta Kłosińska czytałą uczniom I i II klas szkoły podstawowej „Pippi Pończoszankę” Astrid Lindgren
Pierwszy tom z serii książek o Pippi Pończoszance – najsilniejszej i najbardziej niesfornej dziewczynce świata. Mieszka ona samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i… nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników. Powieść przygodowa dla dzieci w wieku 6-12 lat.

1 marca 2016r. o godz. 9 Alicja Kalinowska  czytała 5- i 6-latkom „Okularki” Ewa Madeyskiej
Jak polubić okularki, gdy w przedszkolu jest się ciągle wyśmiewanym? Pierwszy tom nowej serii dla przedszkolaków.
„Okularnica, gdzie twoje okulary?” – pyta w przedszkolu Wiktor. Frania nie odpowiada. Ma dość wyśmiewania i dość tych głupich patrzałek. Chciałaby, żeby zniknęły. Ale pewnego ranka znikają okulary taty i Frania przyłącza się do poszukiwań. Może przy okazji znajdzie sposób na Wiktora?

23 lutego 2016r. Ewelina Adamska-Porczyk czytałą uczniom klas V szkoły podstawowej „Smoki na zamku Ukruszon” Terry’ego Pratchetta
To zbiór opowieści idealnych dla najmłodszych czytelników oraz prawdziwa gratka dla starszych miłośników twórczości Pratchetta. Świetne poczucie humoru oraz cała gama zabawnych postaci, które rozbawią czytelników do łez, to już znak rozpoznawczy tego autora.

16 lutego 2016r. Artur Bocheński czytał uczniom klas V szkoły podstawowej „Bajki robotów” Stanisława Lema
Po raz pierwszy ukazały się w 1964 roku. Od tego czasu nieustannie bawią i zadziwiają swą oryginalnością. Lem, jak sugeruje już sam tytuł, połączył w tej książce światy na pozór sobie obce: baśniową akcję przeniósł w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i przede wszystkim obdarzone uczuciami maszyny. Powstał w ten sposób utwór wymykający się wszelkim klasyfikacjom, dzieło, które może być czytane przez młodszych czytelników, ale także przez wymagających miłośników fantastyki naukowej, skrzące się błyskotliwym humorem i arcyzabawną groteską.

9 lutego 2016r. Łukasz Wójcik czytał przedszkolakom (5 lat) „Powrót do Stumilowego Lasu” Davida Benedictusa
Pierwsza oficjalna kontynuacja niezwykle popularnych książek dla dzieci, stworzonych w latach 20. XX wieku przez A.A. Milne’a: Kubusia Puchatka i Chatki Puchatka. Znów spotkamy naszych ulubieńców: Puchatka, Prosiaczka, Tygrysa, Kangurzycę z Maleństwem i Kłapouchego. Pojawi się także nowe, sympatyczne zwierzątko!

2 lutego 2016r. Magdalena Wojnarowska czytała przedszkolakom (4-5 lat) „Moje książeczki. Księgę pierwszą”
Klasyczna i popularna seria „Naszej Księgarni”. Czarny kot w czerwonych butach pojawił się na środku tylnej okładki po raz pierwszy prawie sześćdziesiąt lat temu. W jego brzuszek została wpisana prosta, ale jakże chwytliwa i trafna nazwa serii – „Moje książeczki”. Przez kolejne lata w tej serii ukazało się kilkadziesiąt wspaniałych pozycji. W tomie 1. siedem z nich, wydane w niezmienionej szacie graficznej.

26 stycznia 2016r. Marek Kocot czytał uczniom klas V szkoły podstawowej „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego
W starym domu w Bejgole od dawna nic się nie działo. Nagle ktoś dwukrotnie włamał się do posiadłości i ukradł… stare drzwi. Czego szukał? Tę zagadkę spróbuje rozwiązać Adam – Szatan z siódmej klasy. W powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy” splatają się niezwykłe poczucie humoru, wyobraźnia i pomysłowość autora. Od wielu lat książka cieszy się niesłabnącą popularnością wśród młodych czytelników i jest jedną z ich ulubionych lektur szkolnych.

19 stycznia 2016r. Tomasz Leszczyński czyta uczniom klas III szkoły podstawowej „Wampirka” Angeli Sommer-Bodenburg
Czy można zaprzyjaźnić się z kimś, kto mieszka w starym grobowcu i pachnie stęchlizną? Dziewięcioletni Antek nigdy by w to nie uwierzył, choć uwielbiał historie o duchach, wiedźmach i rozmaitych potworach. Serce podskoczyło mu do gardła, gdy któregoś wieczora ujrzał w oknie rozczochranego dziwaka z czerwonymi oczkami i zębami ostrymi jak szpilki. Gość, który przedstawił się jako Rydygier hrabia Trzęsikamień, był bardzo młodym, ledwie stupięćdziesięcioletnim wampirkiem. Wcale nie takim strasznym, na jakiego wyglądał. Ale jak przedstawić rodzicom nowego kolegę? Co począć z jego młodszą siostrą, nie ukrywającą swej sympatii do Antka? Czy przyjąć zaproszenie do rodzinnego grobowca?
„Wampirek” to pierwsza książka z niezwykle popularnego na świecie cyklu opowieści o pewnej niecodziennej przyjaźni.

12 stycznia Justyna Szafran czytała uczniom klas I szkoły podstawowej „Pamiętnik grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz
To pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników czworonogów, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie wartościową i ciepłą literaturę. Nad wyraz udany debiut dwojga autorów, Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, którzy postanowili pokazać najmłodszym świat z psiej perspektywy. Książka nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

5 stycznia Katarzyna Emose Uhunmwangho czytała przedszkolakom (4-5 lat) „O zebrze, która chciała być w kwiatki” i „O żyrafach, które chciały zobaczyć śnieg” Anny Onichimowskiej
Wyróżnienie główne w konkursie na DZIECIĘCY BESTSELLER ROKU 2004 przyznane przez Fundację „Świat Dziecka”.
W lesie stworzonym przez dzieci może zdarzyć się wszystko i wszystko się zdarza. Marcin i Natalka rysują własny świat, w którym drzewa bywają niebieskie, zebry w kwiatki, a lew ma jedynie połowę grzywy. Czy w tej bajkowej krainie wszyscy są szczęśliwi? Może ktoś jest samotny i szuka przyjaciela, ktoś się boi lub chciałby być zupełnie kimś innym niż jest?

22 grudnia Konrad Imiela czytał gimnazjalistom  „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” N.H. Kleinbaum
Piękna, a jednocześnie poruszająca opowieść o dorastaniu, młodzieńczym buncie i walce o ideały, które w przesyconym materializmem świecie nie znajdują zrozumienia, nie wspominając nawet o akceptacji. Bohaterami są młodzi ludzie, będący u progu prawdziwego życia, poszukujący odpowiedzi na pytanie jak żyć. Oczywiście autorka nie daje jednoznacznych rozwiązań, sama nie zna doskonałej recepty. Pokazuje jednak jak bardzo można wzbogacić swoje życie przez marzenia i poezję.

15 grudnia Piotr Gawron-Jedlikowski czytał uczniom klas I-III baśnie Andersena: „Choinkę” i „Królową Śniegu”
Baśnie Hansa Christiana Andersena są ponadczasowe. Trudno wyobrazić sobie bez nich dzieciństwo – wiedzą o tym dzieci i dorośli na całym świecie. Baśniowy świat stworzony przez Andersena wciąż ciekawi i zachwyca kolejne pokolenia. Przetłumaczone na ponad 80 języków, należą do kanonu literatury dziecięcej.

8 grudnia Błażej Wójcik czytał zerówkowiczom „Gości na Boże Narodzenie” Svena Norqvista
Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowywania świątecznych potraw, no i prezentów. Niestety, zanosi się na to, że święta będą smutne, nie będzie pierniczków i choinki, bo staruszek Pettson złamał nogę i nie może chodzić. Ale od czego są sąsiedzi? Dzięki ich pomocy święta mogą być naprawdę przyjemne!

1 grudnia Elżbieta Romanowska czytała przedszkolakom książkę Grzegorza Kasdepke „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko”
Co zrobić, kiedy brzuch znienacka zaczyna wydawać dziwne odgłosy? Do kogo się zwrócić? Do rodziców, brata, a może zupełnie obcych ludzi? Jak wytłumaczyć sobie to dziwne zjawisko? Opowieść Grzegorza Kasdepkego o dziewczynce, która pewnego dnia odkrywa, że w jej brzuchu zalęgło się tajemnicze zwierzątko. Na niewielkiej liczbie stron czytelnik znajdzie magiczną wizję świata dzieciństwa, zabawnego i niepokojącego zarazem, a przy tym zupełnie niedostępnego ludziom dorosłym.

24 listopada Adrian Kąca czytał gimnazjalistom „Władcę much” Williama Goldinga
Nagrodzona Noblem klasyka światowej literatury. Jedna z najważniejszych powieści XX wieku. Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu. Na bezludnej wyspie rozbitkowie podejmują próbę zorganizowania własnych rządów i społeczności z dala od cywilizacji. Nieoczekiwanie próba ta kończy się tragicznie. Dzieci z dobrych domów pozostawione sobie zamieniają rajski krajobraz w prawdziwe piekło. Golding w mistrzowski, niemal bolesny dla czytelników sposób rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka.

17 listopada Ewa Szlempo czytała uczniom klas III „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki
Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia… Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe…

10 listopada Aleksandra Adamska czytała uczniom klas I-III  „W Dolinie Muminków” Tove Jansson
Świat Muminków to dolina, w której różne tajemnicze postacie – Paszczaki, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi – wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.

3 listopada Błażej Wójcik czytał przedszkolakom książkę „Miś i Tygrysek idą do szkoły” Janoscha
Miś i Tygrysek zawsze dobrze się bawią, a przy dobrej zabawie można nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy. Razem miło się wybrać do miasta i na rower, a już najprzyjemniej jest, kiedy Twój przyjaciel pójdzie z Tobą do szkoły. Ta książka to zbiór najpiękniejszych historii, w których Miś i Tygrysek wyjaśniają dzieciom świat.

27 października Agnieszka Oryńska-Lesicka czytała uczniom klas IV-VI „Niekończącą się historię” Michaela Endego
Klasyka światowej literatury dziecięcej, książka określana mianem baśni wszechczasów. Bastian Baltazar Buks wchodzi przypadkiem do antykwariatu, gdzie znajduje starą zakurzoną księgę zatytułowaną Niekończąca Się Historia. Czytając ją, przenosi się do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie wierzą już w marzenia. Ale Bastian przestaje być zwyczajnym chłopcem i staje się bohaterem tej opowieści. To właśnie on może uratować Cesarzową oraz powstrzymać zagładę całej Fantazjany…

13 października Maciej Maciejewski czytał uczniom klas I-III „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna
Ta książka jest o różnych rzeczach. Dowiecie się z niej co nieco o małym chłopcu i witaminach, a właściwie o ich nadmiarze; o białym porcelanowym słoniu, który urósł i nauczył się chodzić i mówić; o sile oddziaływania telewizji; o niecnych planach panów Smutnego i Wesolutkiego; o wizycie Komisji, urokach życia w zoo i o wierze Mister Grejtesta w siłę pieniądza.
I jeszcze paru innych sprawach.

22 września Pola Błasik czytała przedszkolakom „Sceny z życia smoków” Beaty Krupskiej
Kultowa humorystyczna minipowieść w 15 scenach, nie tylko dla dzieci. Są tak różne, ale coś je łączy – wszystkie smoki z prawdziwego zdarzenia mają na szyjach termosy z zupą ogórkową, wcinają smażone na maśle muchomory i jedno jest pewne – nie potrafią latać, choć ogniem czasami zieją, a na zimę zasypiają snem niedźwiedzim (albo raczej smoczym).
Beata Krupska wykazuje się wyczuciem subtelnej ironii oraz dystansem do wszelkich przywar i ludzkich wad. Bo prawda jest taka, że w tych smoczych charakterkach, jak w zwierciadle, niejeden człowiek mógłby się przejrzeć.

29 września Agnieszka Oryńska-Lesicka czytała uczniom klas I-III „Malutką Czarownicę” Ottfrieda Preusslera
To jedna z tych magicznych książek, które – przeczytane w dzieciństwie – zapamiętuje się na całe życie. Wielu dorosłych wspomina tę uroczą powieść pełną czarów i niezwykłych przygód jako jedną z najważniejszych i najbardziej ukochanych lektur lat dziecięcych. Teraz także ich dzieci będą mogły zapomnieć o całym świecie, śledząc z zapartym tchem perypetie Malutkiej Czarownicy i mówiącego kruka Abraksasa, i poznać zdumiewający sekret: czym zła czarownica różni się od dobrej.
„Była sobie Malutka Czarownica, która miała tylko sto dwadzieścia siedem lat, a to, jak na czarownicę, jest naprawdę bardzo mało.
Za mało, by być zaproszoną na tańce dorosłych czarownic. Jednak Malutka Czarownica nie zamierzała czekać na zaproszenie. I od tego zaczęły się jej kłopoty…”

6 października Mikołaj Woubishet czytał przedszkolakom „O zajączku, który nie umiał zliczyć do trzech” Ludwika Górskiego
To bajka znakomitego satyryka, autora słuchowisk radiowych, przez lata związanego z Polskim Radiem, to pełna humoru i przygód opowieść o krnąbrnym zajączku, który pragnie dotrzeć do pola pietruszek i wciąż gubi drogę. Przekonany, że w życiu wystarczy umiejętność liczenia do dwóch, nie umie skorzystać ze wskazówek, których udzielają mu dzieci Zosia i Janek. Musi jednak zmierzyć się z cyframi i u kresu swojej zabawnej wędrówki staje się zajączkiem liczącym do sześciu.